Naš tim
Tim USAID projekta Pravosuđe protiv korupcije u BiH sastoji se od stručnjaka sa širokim spektrom znanja i iskustva u oblasti reforme pravosuđa, jačanja kapaciteta institucija, unapređenja funkcionisanja sudova i tužilaštava, transparentnosti i odgovornosti. Sve znanje i iskustvo sticano tokom godina rada u pravosudnom sektoru usmjereno je na pružanje podrške pravosuđu i drugim institucijama, sa ciljem jačanja zamaha u borbi protiv korupcije, posebno korupcije visokog nivoa, kao i jačanja integriteta i borbu protiv ove pojave unutar samog pravosuđa.
Biljana Potparić Lipa
Direktorica projekta
Biljana Potparić Lipa je direktorica USAID projekta Pravosuđe protiv korupcije i posjeduje preko 20 godina iskustva na rukovodećim pozicijama, kako na projektima reforme sektora pravosuđa, tako i u pravosudnim institucijama BiH.
Poziciju direktorice je obavljala i na prethodnom USAID Projektu pravosuđa u BiH, čija je implementacija bila usmjerena na oblast vladavine prava i borbu protiv korupcije. Tokom godina koje su prethodile radu na USAID projektima, obavljala je funkciju sudije na Općinskom sudu 1 u Sarajevu, vršiteljice dužnosti generalnog sekretara Ustavnog suda BiH, registrara Suda BiH i registrara međunarodnog Ureda registrara za Odjele I i II Suda BiH (odjeli za ratne zločine, organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju). Bogato radno iskustvo je upotpunjeno i vršenjem funkcije zamjenice šefa Pravnog odjela Ureda visokog predstavnika, tokom reforme krivičnog prava u BiH.
Sanela Paripović
Rukovoditeljica Komponente 1
Sanela Paripović je voditeljica Komponente 1 USAID-ovog Projekta Pravosuđe protiv korupcije sa dugogodišnjim iskustvom u reformi pravosuđa. Fokus njenog rada je saradnja sa partnerskim sudovima i tužilaštvima na poboljšanju efikasnosti i rezultata u procesuiranju i suđenju u predmetima visoke korupcije, organizovanog i privrednog kriminala.
U okviru prethodnog USAID-ovog Projekta Pravosuđa u BiH, takođe je radila kao rukovoditeljica Komponente 1 i vršila organizaciju provođenja aktivnosti koje su imale za cilj jačanje kapaciteta 19 tužilaštava za efikasno procesuiranje predmeta korupcije, organizovanog i privrednog kriminala. Ranije je obavljala funkciju sudije u Osnovnom sudu, zamjenice Ombudsmena BiH, zatim prve direktorice Centra za edukaciju sudija i tužilaca FBiH, zamjenice direktora kanadskog projekta za reformu pravosuđa u BiH i menadžerice UNDP-ovog Projekta tranzicijske pravde.
Muhamed Sušić
Rukovodilac Komponente 2
Muhamed Sušić je rukovodilac Komponente 2 USAID-ovog Projekta Pravosuđe protiv korupcije i posjeduje više od 30 godina multidisciplinarnog iskustva u reformi pravosuđa, međunarodnom humanitarnom pravu, kao i u radu u državnim institucijama u BiH.
Posjeduje bogato iskustvo u radu na implementaciji različitih USAID projekata iz oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije. Tokom svoje dugogodišnje karijere, radio je kao inspektor u tadašnjem Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike BiH, potom šef kabineta člana Predsjedništva BiH tokom rata u BiH, a zatim kao pravnik/operativni oficir u uredu MKSJ (Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju) u Sarajevu. Određeno vrijeme je radio kao istražitelj u Uredu tužioca u Kigaliju u Ruandi, nakon čega se vratio u BiH i bio rukovodilac Odjela za imenovanja Sekretarijata VSTV BiH, disciplinski tužilac u Uredu disciplinskog tužioca VSTV BiH, a kratak vremenski period je radio i kao advokat.
Maja Kapetanović
Voditeljica za integraciju projekta i viša savjetnica za pravosuđe
Maja Kapetanović posjeduje više od 18 godina iskustva u oblasti krivičnog prava i reforme pravosuđa u BiH. U projektnom timu ima dvostruku ulogu. Kao voditeljica za integraciju Projekta osigurava da programske aktivnosti budu međusobno usaglašene, kako bi maksimalno bili iskorišteni svi resursi našeg tima, a u svrhu ostvarenja zadatih ciljeva. U tom svojstvu pruža podršku direktorici Projekta u kreiranju vizije projektnih aktivnosti, predviđanju izazova, osiguranju kvaliteta i dokumentovanju rezultata, te poboljšanju vidljivosti projekta. Pored toga, u okviru Komponente 1 obavlja ulogu više savjetnice za pravosuđei zadužena je za pripremu stručnih analiza koje zahtijevaju kompleksna israživanja i odlično poznavanje krivično-pravne materije. Na prethodnom USAID-ovom Projektu pravosuđa u BiH radila je kao viša savjetnica za pravosuđe.
Prethodno iskustvo je stekla u državnom Sudu BiH kao pravna savjetnica za podršku odjelima za ratne zločine, organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju, a potom kao savjetnica predsjednice suda. Prije toga, radila je u Odsjeku krivične odbrane u vezi sa postupcima za ratne zločine pred Sudom BiH, te u Uredu Vijeća Evrope u BiH za vrijeme reforme krivičnog prava u BiH. Magistrirala je komparativno pravo na Pravnom fakultetu Robert Schuman u Strasbourgu.
Gorana Žagovec Kustura
Viša stručna savjetnica za sudove i tužilaštva
Gorana Žagovec Kustura je magistrirala međunarodno javno pravo na Univerzitetu u Oslu i posjeduje više od 16 godina iskustva u reformi sistema krivičnog pravosuđa i izgradnji institucija, unapređenju efikasnosti pravosuđa i sistema upravljanja sudskim predmetima. Trenutno radi na poziciji više savjetnice za sudove i tužilaštva. Posjeduje bogato iskustvo koje obuhvata pravno savjetovanje, istraživanja i analize, izradu pravnih dokumenata i praćenje suđenja. Dala je veliki doprinos u osmišljavanju, izradi i objavljivanju brojnih stručnih pravnih dokumenata, a također je i autorica publikacija o neriješenim ključnim predmetima međunarodnih zločina u BiH i skraćenim krivičnim postupcima za teška kršenja ljudskih prava.
Prethodno iskustvo je stekla radom na Programu pravnih alata Međunarodnog krivičnog suda (MKS), pri Norveškom centru za ljudska prava. Svojim radom je dala značajan doprinos razvoju baze podataka i web stranice MKS-a o pravnim alatima kroz ciljane analize odluka međunarodnih tribunala. Tokom rada u međunarodnim organizacijama i domaćim institucijama, učestvovala je u osmišljavanju i realizaciji stručnih edukacija za sudije, tužioce i policijske službenike u BiH.
Alen Halilović
Menadžer finansija i administracije
Alen Halilović je menadžer za finansije i administraciju USAID projekta Pravosuđe protiv korupcije i posjeduje preko 15 godina radnog iskustva u ovoj oblasti, kao i u oblasti upravljanja grantovima.
Prethodno je obavljao dužnost službenika za grantove i koordinatora aktivnosti u okviru Projekta razvoja sektora pravosuđa II (USAID JSDP II), radio u odjelu za finansije Španske agencije za međunarodnu saradnju i razvoj (AECID), te kao prevodilac za španski jezik u Snagama Europske unije u BiH (EUFOR)/ Španski kontigent. Posljednjih pet godina radi kao menadžer finansija i administracije na projektima USAID-a.
Admir Čengić
Specijalist za monitoring, evaluaciju i učenje
Admir Čengić je magistar makrofinansijskog menadžmenta zaposlen na poziciji savjetnika za monitoring, evaluaciju i učenje. Prethodno je radio na tri USAID-ova projekta u fiskalnim i pravosudnim reformama u BiH. Također je bio zadužen za implementaciju procesa izrade plana monitoringa i evaluacije USAID-ovog projekta Pravosuđe protiv korupcije (JACA).
Radio je kao ekspert za javne finansije na USAID-ovom Projektu reforme fiskalnog sektora (FAR projekat), na uspostavljanju mikrosimulacijskog modela za projekcije javnih prihoda, što je pomoglo ministarstvima finansija u kreiranju različitih analiza i scenarija za izmjene zakonskih rješenja iz oblasti direktnih poreza. Aktivno je učestvovao u kreiranju politike za unapređenje poslovnog okruženja kroz učešće na izradi zakonskog rješenja za smanjenje opterećenja privrede i građana taksama i naknadama. Također je radio na uspostavi Jedinstvenog registra taksi u Federaciji BiH, kantonima i općinama kao i finansijski analitičar u privatnom sektoru.
Elvira Kavazović
Saradnica za projektnu podršku
Elvira Kavazović je saradnica za projektnu podršku s iskustvom u oblasti projektne implementacije. U okviru USAID projekta Pravosuđe protiv korupcije zadužena je podršku pri implementaciji brojnih projektnih aktivnosti, kao i za blagovremeno angažovanje međunarodnih i domaćih konsultanata, praćenje izvršenja njihovih ugovora, praćenje relevantnih rezultata u okviru JACA projekta, te sveukupnu podršku komponentama 1 i 2.
Posjeduje više od 20 godina iskustva koje je stekla radom na Projektu pravosuđa i drugim projektima u oblasti vladavine prava, kao što je ICITAP program Američkog ministarstva pravde u Bosni i Hercegovini, na osnovu kojeg je stekla uvid u rad agencija za provođenje zakona u BiH, naročito u pogledu borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Azra Brkić
Savjetnica za komunikacije i saradnju
Azra Smailkadić Brkić je diplomirala novinarstvo i magistrirala ljudska prava prava na Univerzitetu u Sarajevu (BiH) i Univerzitetu u Bolonji (Italija). 2010. godine je dobila stipendiju Univerziteta Columbia u New Yorku, gdje je bila učesnica Programa zagovornika ljudskih prava. U okviru USAID projekta Pravosuđe protiv korupcije radi na poziciji savjetnice za komunikacije i saradnju, a zadužena je za pružanje podrške partnerskim sudovima i tužilaštvima u aktivnostima koje promoviraju transparentnost i proaktivne odnose sa javnošću.
Prethodno iskustvo je stekla radom u medijima i u obrazovnom sektoru, te na upravljanju projektima koji su bili usmjereni na učenike i studente. Također je članica Upravnog odbora Mirovne akademije, nevladine organizacije sa sjedištem u Sarajevu, čija je misija pomoći u izgradnji i afirmaciji kulture mira u svim sferama života.
Boris Sarić
Administrativni asistent
Boris Sarić je vožač i administrativni asistent USAID-ovog projekta Pravosuđe protiv korupcije. Zadužen je pružanje podrške projektnom osoblju tokom planiranja i organizaciju događaja i obavljanje određenih administrativnih poslova.
Posjeduje više od 15 godina iskustva u radu na USAID-ovim projektima.