Etika i borba protiv korupcije u pravosudnom sistemu BiH
Iri Akvić, sekretarki Kantonalnog suda u Zenici često se obraća osoblje kojim rukovodi sa određenim etičkim pitanjima i dilemama. Sve do nedavno joj nije bilo jednostavno dati brze i precizne odgovore na njih, jer nisu postojale jasne smjernice/kodeksi ponašanja za tzv. nesudsko osoblje u pravosuđu u BiH. Uz to, uposlenici u pravosuđu, koji nisu nosioci pravosudne funkcije, do sada nisu imali ni pristup obukama u oblasti etike i integriteta. Nepostojanje jasnih smjernica i obuka u oblasti etike predstavljalo je veliki rizik za pravosudne institucije, jer su upravo uposlenici u pravosuđu često prva dodirna tačka sa institucijom, pa samim tim i gotovo najrizičnija tačka za pojavu korupcije.
USAID-ov projekt Pravosuđe protiv korupcije u BiH je u nastojanju da otkloni ove rizike i spriječi pojavu koruptivnog ponašanja, izradio dva važna dokumenta – Model etičkog kodeksa za uposlenike u pravosuđu (Model) i Smjernice za ponašanje uposlenih u pravosudnim institucijama u BiH. Oba dokumenta je usvojio VSTV BiH 2021. godine.
Kako bi pomogao da ova nova uputstva zažive u praksi, Projekt je tokom 2022. i 2023. godine organizovao seriju obuka o etici, integritetu i prevenciji sukoba interesa. Kako je napomenula gospođa Akvić, polaznica obuka, zahvaljujući ovim dokumentima, uposlenici u pravosuđu su bolje pripremljeni za rješavanje etičkih dilema sa kojima se suočavaju u radu.
Od novembra 2022. do maja 2023. godine, organizovane su obuke za uposlenike u pravosuđu o etici, integritetu i prevenciji sukoba interesa, u Tuzli, Sarajevu, Mostaru, Zenici, Banja Luci i Bihaću. Zahvaljujući podršci USAID-ovog projekta, edukacije u ovoj oblasti je pohađalo više od 150 uposlenika u pravosuđu.
“Već više od 15 godina, sudije i tužioci u BiH imaju svoje kodekse ponašanja i redovno pohađaju obuke u oblasti etike. Do sada su uposlenici u pravosuđu bili na neki način neopravdano zapostavljeni u ovoj oblasti. Zahvaljujući podršci USAID-a, situacija je značajno promijenjena. Konačno, osjećam se sigurnije prilikom suočavanja sa vlastitim etičkim dilemama, ali i osnažena da pružim podršku uposlenicima kojima rukovodim u ovoj oblasti“, rekla je Ira Akvić, sekretarka Kantonalnog suda u Zenici.
Kantonalni sud u Zenici je bio među prvim sudovima u BiH koji je usvojio Kodeks ponašanja za uposlenike u čijem fokusu su specifični etički izazovi i rizici vezani za rad pravosudnih institucija. Model, na osnovu kojeg su izrađeni kodeksi, predstavlja osnovu za harmonizovan pristup u uspostavljanju etičkih standarda za uposlenike pravosudnih institucija u BiH, što će pomoći da se osigura jednak pristup pravdi za sve građane. Do sada je više od 25 pravosudnih institucija (zahvaljujući Modelu) usvojilo kodekse ponašanja za uposlenike.
USAID-ov projekt Pravosuđe protiv korupcije predstavlja petogodišnju inicijativu koja ima za cilj unapređenje odgovora pravosuđa u BiH u predmetima korupcije, privrednog i organizovanog kriminala visokog nivoa, kao i unapređenje borbe protiv korupcije u pravosuđu.