Skip to Main Content

Od Procjene do realizacije u predmeta visokog nivoa korupcije organizovanog i privrednog kriminala

Od Procjene do realizacije u predmeta visokog nivoa korupcije organizovanog i privrednog kriminala

Objavljeno:

04.05.2023.

USAID-ov projekt Pravosuđe protiv korupcije (USAID-ov Projekt) je u julu 2020. godine objavio Procjenu toka postupaka i procesa rada u predmetima visokog nivoa korupcije, organizovanog i privrednog kriminala (Procjena).

Jedan od vodećih dokumenata za sve projektne aktivnosti je Procjena toka postupaka i procesa rada u predmetima visokog nivoa korupcije organizovanog i privrednog kriminala. Jedan od vodećih dokumenata za sve projektne aktivnosti je Procjena toka postupaka i procesa rada u predmetima visokog nivoa korupcije organizovanog i privrednog kriminala.
Procjenom je definisano šest ključnih prepreka za efikasno procesuiranje predmeta korupcije visokog nivoa, na bazi sveobuhvatne analize koja je između ostalog uključivala i direktne struktuirane intervjue sa sudijama i tužiocima iz partnerskih institucija.
Cilj Procjene je utvrđivanje ključnih sistemskih, organizacionih i procesnih prepreka koje otežavaju efikasan rad pravosudnih institucija na predmetima ove vrste.

Procjenom je definisano šest ključnih prepreka za efikasno procesuiranje predmeta korupcije visokog nivoa, na bazi sveobuhvatne analize  koja je između ostalog uključivala i direktne struktuirane intervjue sa sudijama i tužiocima iz partnerskih institucija. Kao prvo i najvažnije, istaknut je nedostatak sistemskog opredjeljenja za prioritizaciju ovih predmeta. Zatim, utvrđeni su i veliki problemi, te ozbiljni izazovi u istrazi, ali  i nedovoljan kvalitet i kontrola optužnih akata u postupku potvrđivanja optužnice. Također, identificiran je niz nedostataka u rukovođenju glavnim pretresom, te manjkavosti u kvalitetu izrade presuda i u kaznenoj politici. I na kraju, Procjenom su uočeni i nedostaci u institucionalnoj organizaciji i raspodjeli resursa za rad na predmetima visokog nivoa.

Nakon analize izrađen je set preporuka, s ciljem otklanjanja ili minimiziranja efekata ovih prepreka i efikasnijeg rada pravosuđa na predmetima visokog nivoa korupcije, organizovanog i privrednog kriminala. Također, u okviru ove Procjene USAID-ov projekt je definisao oblasti podrške partnerskim institucijama u pravosuđu odnosno aktivnosti čijom realizacijom se direktno implementiraju preporuke iz Procjene.

Nakon toga, dogodile su se određene značajne pozitivne promjene i pomaci. Naime, USAID-ov projekt je pružio podršku Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) Bosne i Hercegovine (BiH) u procesu izrade trenutno važećih Definicija predmeta korupcije i organizovanog kriminala visokog nivoa  usvojenih u junu 2021. godine. Također, s ciljem poboljšanja kvaliteta krivične istrage, USAID-ov projekt je podržao izradu važnog alata za osiguranje kvalitetnih istražnih radnji i izvještaja policijskih organa. Od kraja 2021. godine, Kontrolnu listu za pokazatelje kvaliteta istražnih radnji i izvještajaagencija za provođenje zakona u predmetima visoke korupcije i organizovanogkriminala primjenjuju Finansijska policija Federacije BiH (FBiH), kao i Poreska uprava FBiH. Od kako Finansijska policija primjenjuje Kontrolnu listu prilikom izrade svojih izvještaja, došlo je do unapređenja u kvaliteti sadržaja ovih dokumenata, koji su ključni za pokretanje tužilačke istrage.

U novembru 2022. godine, ukupno 25 sudija iz BiH okončali su pohađanje intenzivnog Programa specijalističke obuke za sudije. Još uvijek je u toku Program individualizirane obuke za tužioce u kojem učestvuje 44 glavnih tužilaca, tužilaca i stručnih savjetnika. U fokusu oba programa je jačanje kapaciteta sudija i tužilaca za rad na predmetima korupcije i organizovanog kriminala, uključujući predmete visokog nivoa. Kroz ove programe, između ostalog, pružena je podrška partnerskim sudovima i tužilaštvima u organizaciji i raspodjeli resursa za rad na predmetima visokog nivoa.

Svojim partnerskim institucijama USAID-ov projekt Pravosuđe protiv korupcije pružat će podršku do septembra 2024. godine. Iako je značajan broj sudija i tužilaca prošao kroz ove važne specijalističke obuke, potreba za edukacijom u ovoj oblasti i dalje će postojati. VSTV BiH je ranije izrazio svoje opredjeljenje da u saradnji sa centrima za edukaciju sudija i tužilaca Federacije BiH i Republike Srpske osigura kontinuitet provedbi ovih obuka u budućnosti.

Svi rezultati Procjene i preporuke dostupne su na web stranici USAID-ovog projeka Pravosuđe protiv korupcije BiH na sljedećem linku: https://usaidjaca.ba/storage/publications/g1kgeGCsUN8MIyWwpkE8RLxKebFQKm98gHHhdtLi.pdf

U Aneksu su izdvojene one preporuke iz Procjene koje će se provoditi uz podršku Projekta. U Aneksu su izdvojene one preporuke iz Procjene koje će se provoditi uz podršku Projekta.