Istorijska presuda za trgovinu ljudima u Bosni i Hercegovini
Trgovina ljudima nije samo krivično djelo, to je grubo kršenje ljudskih prava. Žrtva trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini (BiH) obično je mlađa od 18 godina i podložna je seksualnoj i radnoj eksploataciji, prisilnom kriminalu ili prinudnom prosjačenju. BiH je usvojila određene mjere kako bi ispunila svoje obaveze u borbi protiv ovog opakog krivičnog djela. Međutim, uprkos ovim naporima, postoji mnogo dilema u vezi sa istragom, a posebno u vezi sa presuđivanjem u ovim predmetima. Naime, nedavna analiza u oblasti sankcionisanja u ovim predmetima pokazala je da kazne koje izriču sudovi rijetko su u skladu sa težinom počinjenih krivičnih djela.
“Suđenja u predmetima trgovine ljudima trebaju hitnu reakciju i kao takva trebaju posebne vještine i posvećenost, posebno kada su djeca uključena kao žrtve i svjedoci ovog zločina. Stoga mi je program obuke kojeg implementira USAID-ov projekt, usmjeren na jačanje vještina za rad na složenim predmetima, predstavljao veliku podršku tokom ovog suđenja”, rekla je sudija Gutić.
Pa ipak, jedna hrabra žena se usudila misliti i djelovati drugačije. Merima Gutić je sudija Kantonalnog suda u Tuzli i učesnica Programa specijalističke obuke za sudije kojeg provodi USAID-ov projekt Pravosuđe protiv korupcije u BiH (USAID-ov projekt).
Nedavno, u novembru 2022. godine, sutkinja Gutić donijela je osuđujuću presudu za šestočlanu grupu za krivično djelo organizovana trgovina ljudima. Ova presuda se odnosila na eksploataciju djece, njihovu radnu eksploataciju u svrhu prisilnog prosjačenja. Ova organizovana grupa osuđena je na ukupno 74 godine zatvora. Prije ovog predmeta, sutkinja Gutić je 2020. godine sudila u još jednom predmetu trgovine djecom od 7 do 15 godina, te je dvojicu optuženih osudila na po 10 godina zatvora.
Iako je prva pomenuta presuda prvostepena na koju se može uložiti žalba, ona se i dalje smatra historijskom za ovu vrstu krivičnog djela u BiH. “Suđenja u predmetima trgovine ljudima trebaju hitnu reakciju i kao takva trebaju posebne vještine i posvećenost, posebno kada su djeca uključena kao žrtve i svjedoci ovog zločina. Stoga mi je program obuke kojeg implementira USAID-ov projekt, usmjeren na jačanje vještina za rad na složenim predmetima, predstavljao veliku podršku tokom ovog suđenja”, rekla je sudija Gutić.
Prva generacija ovog Specijalističkog programa obuke za sudije uključivala je 25 sudija iz BiH, od kojih je jedna sutkinja Gutić. U prethodne dvije godine, polaznici su prošli kroz intenzivnu obuku koja je obuhvatila ukupno 23 dana obuke o 37 tema koje su uključivale najčešće oblike korupcije i organizovanog kriminala, do upravljanja suđenjima i efikasnost rada u složenim i zahtjevnim predmetima.
Cilj Specijalističkog programa obuke za sudije kojeg je osmislio i kojeg implementira USAID-ov projekt jeste izgraditi kadar dobro obučenih pravnih stručnjaka koji mogu osigurati pravdu društvu, djelujući s potrebnim stručnim znanjem i vještinama za tumačenje i primjenu zakona, kao i sudske prakse, posebno u složenim predmetima kao što su predmeti korupcije i organizovanog kriminala.